Ovaj portal promovira suočavanje s prošlošću, slobodu govora i sekularnost

Merčep w trakcie wojny dowodził liczącymi tysiące członków oddziałami paramilitarnymi

Oops...
Slider with alias none not found.

Tak o całej sprawie pisze niezależny chorwacki dziennikarz śledczy Željko Peratović: “Wyjaśnienie sądu, że to nie była zbrodnia wojenna ale zbrodnia w warunkach wojennych, [przy jednoczesnym oświadczaniu, przyp. red.], że na terenie Pakrackiej Poljany założono obóz, taki jak te nazistowskie z okresu II wojny światowej, stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem”.

Cienie w Zagrzebiu

KATARZYNA KANTNER 7 kwi 15 12:41

Scena spektaklu pt. “Aleksandra Zec”, reż. Oliver Frljić, HKD Theatre
Ciała 12-letniej Aleksandry i jej matki znaleziono w dole przysypanym śmieciami. Wcześniej na oczach bliskich zginął ojciec rodziny, Mihajlo. Do dziś morderstwo Zeców pozostaje jednym z najbardziej bulwersujących epizodów wojny w Chorwacji, symbolem bolesnej, zakłamywanej przeszłości dzielącej oba narody.

Oliver Frljić, Tomislav Merčep, Nada Peratović
Frljić promuje książkę Nada Peratović “Humanizm dla dzieci” Frljić promuje książkę Nada Peratović w Zagrzebiu w “Domu dziennikarza”

“Nadchodzi czas, gdy niedawni piekarze, malarze, poeci, kominiarze i inżynierowie w ciągu jednej nocy zamieniają się w bezlitosnych morderców”. To zdanie, cytat z chorwackiej gazety “Feral Tribune”, dobrze oddaje charakter tamtych wydarzeń i czasów, w których miały miejsce. Dotyczy obu stron konfliktu, choć w tym konkretnym wypadku mowa będzie o Chorwatach zabijających Serbów, a nie odwrotnie.

Pod koniec 1991 roku Zagrzeb nie był bezpiecznym miejscem dla żadnego Serba. Dwudziestego piątego czerwca Chorwacja ogłosiła niepodległość, oddzielając się od Jugosławii. Nie zgadzali się na to mieszkający na jej terenie Serbowie, którzy dążyli do utrzymania dawnego stanu rzeczy, a wspierały ich oddziały Jugosłowiańskiej Armii Ludowej (JNA). Przeciętny Serb miał dwie możliwości – opowiedzieć się po stronie Belgradu lub siedzieć cicho, czekając na rozwój wydarzeń. Nie do końca wiadomo, jak rzecz się miała z Mihajlą Zecem – według niektórych źródeł miał finansowo wspierać walkę rodaków. Z całą pewnością jednak znalazł się w cieniu podejrzenia.

Mihajlo Zec był przedsiębiorczym rzeźnikiem, Serbem mieszkającym w Chorwacji. Miał piękny dom i sklep na najstarszym placu targowym w Zagrzebiu. Zaopatrywał w mięso eleganckie restauracje, a jego żona Marija prowadziła kawiarnię. Ona była Chorwatką, on Serbem. Para miała trójkę dzieci: 8-letnią Gordanę, 10-letniego Dušana i 12-letnią Aleksandrę.

O 11 wieczorem, 7 grudnia 1991 roku nieopodal domu Zeców zatrzymała się niebieska furgonetka bez tablic rejestracyjnych. (Sporo nieoznakowanych samochodów przemieszczało się wtedy po Zagrzebiu i lepiej było ich nie spotykać). Wysiedli z niej Siniša Rimac, Munib Suljić, Igor Mikola, Nebojša Hodak i Suzana Živanović. Byli członkami podległych chorwackiemu MSW paramilitarnych oddziałów dowodzonych przez prawicowego polityka Tomislava Merčepa. Grupa wdarła się do domu Zeców.

Merčep, Gospić, Siniša Rimac, Miljenko Zadro, Nikola Rukavina Pop, Ranko Marković
Siniša Rimac siedzi po lewej stronie. Z wąsami, Nikola Rukavina nazywa się Pop. Następnie Nebojsa Hodak. Stoji Miljenko Zadro nazywa się Pika. Zdjęcie Ranko Marković, Vjesnik, 01. 09. 1991, Gospić.

 

Dušan Zec miał wtedy 10 lat. Gdy samochód zbliżał się do domu, on i jego siostry już spali. W pewnym momencie coś przebudziło Aleksandrę. Zbiegła na dół do rodziców i to zadecydowało o jej losie.

Dušanowi dziś wszystko się myli. W głowie ma dwie wersje wspomnień z tamtej nocy. Zgodnie z jedną spał, a sąsiad obudził go, gdy było już po wszystkim, zgodnie z drugą obserwował wydarzenia przez okno.

Ludzie, którzy wyszli z furgonetki, mieli podobno tylko aresztować Mihajlę Zeca. Tak przynajmniej przedstawił całą sprawę ich kolega z oddziału Miro Bajramović, który w 1997 roku udzielił wywiadu niezależnej chorwackiej gazecie “Feral Tribune”

– Kiedy przyjechałem do Zagrzebia, wydałem rozkaz, by aresztować Mihajlę Zeca. Merčep wydał mi taki rozkaz. Mihajlo Zec był dla nas cenniejszy żywy niż martwy. Tak czy owak, Munib Suljić, pijany i odurzony narkotykami, z własnej inicjatywy przyłączył się do grupy, która miała aresztować Zeca. Powiedziałem Sinišy Rimacowi, że Mihajlo Zec może zostać stracony tylko, jeśli będzie stawiał opór przy aresztowaniu. Próbował uciec, Rimac go puścił, chociaż trudno mi zrozumieć, jak to się stało, że taki [w domyśle “rosły” – przyp. red] 19-latek jak on nie mógł zatrzymać Zeca.

Mihajlo wydostał się na ulicę i przebiegł kilkadziesiąt metrów. Rimac strzelił do niego z karabinu maszynowego. Mariji i Aleksandrze, które widziały całe zajście, związano nogi i ręce. Obie wrzucono do furgonetki i uprowadzono do schroniska Adolfovac na górze Sljeme leżącej na północ od miasta.

Siniša Rimac podobno nie chciał zabijać dziewczynki, ale reszta grupy uznała, że tak będzie lepiej – mała była świadkami zabójstw, mogła zeznawać. Strzelać do niej miał ostatecznie Munib Suljić. Mariję także zabito – strzelał prawdopodobnie inny członek grupy. Kobietę i jej córkę uśmiercono strzałami z karabinu maszynowego. Ciała wrzucono do dołu i przysypano śmieciami.

Mečep, obitelj Zec
Marija, Aleksandra i Mihajlo Zec

Dwójka młodszych dzieci Zeców przeżyła. Po wszystkim mała Gordana zeszła na dół i zobaczyła zmasakrowane zwłoki swojego ojca leżące na ulicy. Dušanowi los oszczędził tego widoku – gdy wychodził, wezwany przez Gordanę sąsiad zasłonił mu oczy.

Od sąsiadów chłopca i dziewczynkę zabrała ciotka ze strony ojca, żona oficera jugosłowiańskiej armii. Po tamtej nocy dzieci nigdy już nie wróciły do domu.

Zmowa milczenia

Tragedia Zeców połączona jest siecią niewidzialnych nici ze światem chorwackiej polityki. Cała sprawa doskonale pokazuje także, jakim problemem dla chorwackiego społeczeństwa była dyskusja o zbrodniach etnicznych dokonanych między 1991 a 1995 rokiem, gdy na terenach byłej Jugosławii trwała bratobójcza wojna.

Już kilka dni po morderstwie sprawcy zostali aresztowani. Przyznali się do wszystkiego i opisali zajście ze szczegółami, ale przy przesłuchaniu nie było ich prawników. Ten błąd proceduralny zadecydował o dalszym rozwoju wypadków – zeznania zostały uznane za nieważne. I choć policyjne ekspertyzy wykazały jasno, że Aleksandrę i Mariję przewożono furgonetką należącą do ludzi Merčepa, a skonfiskowana im broń pasowała do nabojów, którymi zastrzelono ofiary, sąd okręgowy w Zagrzebiu wydał wyrok uniewinniający, a 19 lutego, po rewizji, potwierdził go chorwacki Sąd Najwyższy. Oprawcy byli wolni.

o wyjściu z więzienia Siniša Rimac został ochroniarzem Gojko Šušaka, późniejszego Ministra Obrony Narodowej. Otrzymał także Order Nikoli Šubicia Zrinskiego (jedno z najwyższych chorwackich odznaczeń państwowych) za bohaterską walkę w czasie wojny o niepodległość. Przyznano mu go z inicjatywy Franja Tuđmana, pierwszego prezydenta Chorwacji. Suljić i Hodak kontynuowali działalność kryminalną, choć na temat ich poczynań prasa konsekwentnie milczała. Mikola wyjechał do Bośni (skąd zresztą później dokonano jego ekstradycji w związku z próbą wymuszenia) a Suzana Živković zrobiła wszystko, by słuch o niej zaginął.

Sprawcy nigdy nie odpowiedzieli za morderstwo Aleksandry i jej rodziny. Zostali skazani za zupełnie inne zbrodnie, które wyszły na jaw między innymi dzięki szokującej medialnej “spowiedzi” ich byłego kolegi z oddziału.

Spowiedź pewnego inżyniera

Miro Bajramović uważał się za ofiarę. Czuł, że dawni towarzysze broni wykluczyli go z podziału łupów i godności, że nic na tej wojnie nie ugrał. Oni mieli po kilka domów, sklepy i restauracje, a on – jak mówił – tylko wspaniałą rodzinę. To przeświadczenie było prawdopodobnie jedną z pobudek, dla których zdecydował się mówić. Wiedział, że koledzy nie wybaczą mu tego, co powie. Złamał niepisaną umowę i obawiał się zemsty. Przewodniczący chorwackiego oddziału Helsińskiego Komitetu Praw Człowieka w liście do prezydenta Franja Tuđmana zażądał od niego osobistego zajęcia się kwestią bezpieczeństwa świadka, sugerując, że jeśli coś stanie się Bajramovicowi, to na Tuđmana spadnie osobista odpowiedzialność.

Pierwszego września 1997 roku ukazał się zapis rozmowy, która miała szansę wstrząsnąć chorwacką opinią publiczną. Po raz pierwszy jeden z chłopaków Marčepa zdecydował się mówić. W wywiadzie pojawiło się kilka wątków, między innymi ludobójstwo w Pakračkiej Poljanie, w którym wraz z nim uczestniczyli mordercy Zeców: Suljić, Mikola i Rimac.

“Nazywam się Miro Bajramowić i jestem bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć 86 ludzi. Z tą myślą kładę się do łóżka i – jeśli w ogóle uda mi się zasnąć – z nią także się budzę. Zabiłem 72 osoby własnymi rękami, było wśród nich 9 kobiet” – zaczął. To, co następuje potem, to pełen makabrycznych szczegółów opis zbrodni, jakich podwładni Tomislava Merčepa dokonali na serbskiej ludności cywilnej. Jak twierdził Bajramović, czystki odbywały się na rozkaz dowództwa. Oddział Merčepa najpierw dokonał ludobójstw w Slano i Gospiciu, gdzie łącznie miało zostać zamordowanych ponad 100 osób.

Do Pakračkiej Poljany przybyli 6 października 1991 roku i urządzili bazę w budynku tamtejszej szkoły, po czym rozpoczęli wyłapywanie, tortury i brutalne zabójstwa Serbów.

“Noce były dla nich najgorsze, ponieważ wtedy właśnie ich “przesłuchiwaliśmy”. Polegało to na wynajdywaniu najlepszego sposobu na zadanie jak największego bólu tak, aby wydobyć z nich wszystkie możliwe informacje” – mówił Bajramović.

“Czy znasz najlepszy sposób?” – pytał dziennikarza, po czym udowadniał, że sam zna go doskonale. Twierdził, że nie torturował pojmanych. O męczarniach mówił rzeczowo, jak przystało na inżyniera, którym był z zawodu: “Kiedy przypominam sobie te tortury, dziwię się, jak udało im się wymyślić wszystkie te sposoby. Przykładowo, najbardziej bolesne było wtykanie małych szpilek pod paznokcie i podłączanie ich do trójfazowego prądu; z człowieka zostawały same popioły. Nigdy bym o tym nie pomyślał, choć znam prawo Lenza”. [Prawo fizyczne określające kierunek indukowanego pola magnetycznego w zjawisku indukcji elektromagnetycznej, przyp. red. ].

Jak twierdził, w Pakračkiej Poljanie miało zostać zamordowanych 280 osób, w tym 10 kobiet, z których większość wcześniej zgwałcono.

Zimą tego roku Bajramović wysłał kilku członków oddziału, aby aresztowali Mihajlę Zeca. Mówiąc o tej rodzinie, zdawał się mieć poczucie dziejowej niesprawiedliwości: “Mam silne przekonanie, że gdyby nie rodzina Zeców, nie wiedziano by nic o Pakračkiej Poljanie. To był główny klucz i główny powód, dla którego oddział zaczął być postrzegany z tej perspektywy, a w Chorwacji było wiele Pakračkich Poljan. […] Jest tylko jedna rzecz, której nie rozumiem: dlaczego kreuje się Zeców na charyzmatyczne osobowości?”.

Bajramovicia aresztowano o 18:00, w dniu publikacji wywiadu, a niedługo potem do dawnego kolegi dołączyła czwórka innych osób, których nazwiska wymienił w wywiadzie: Branko Šarić oraz mordercy Zeców – Munib Suljić, Igor Mikola i Siniša Rimac. Postępowanie sądowe w ich sprawie trwało wiele lat i kilkakrotnie je powtarzano. Ostatni wyrok zapadł we wrześniu 2005 roku. Sąd Okręgowy w Zagrzebiu skazał Sujicia na 10 lat (po apelacji dostał 12), Rimaca na 8, a Mikolę na 5. Brajamović i Šarić mieli spędzić za kratami po 3 lata. Pewnym osiągnięciem był fakt, że wyrok wreszcie zapadł i był relatywnie wysoki w stosunku do tych, które wydawano wcześniej. Z drugiej strony pozwanych skazano tylko za morderstwo chorwackiego policjanta z serbskimi korzeniami Aleksandara Sašy Anticia i za porwania Serbów, których następnie przewożono do Pakračkiej Poljany.

Tak o całej sprawie pisze niezależny chorwacki dziennikarz śledczy Željko Peratović: “Wyjaśnienie sądu, że to nie była zbrodnia wojenna ale zbrodnia w warunkach wojennych, [przy jednoczesnym oświadczaniu, przyp. red.], że na terenie Pakrackiej Poljany założono obóz, taki jak te nazistowskie z okresu II wojny światowej, stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem”.

Mečep, Suljić, Peratović
Chorwacki Związek Dziennikarzy pozwała Munib Suljic z powodu ataków i gróźb Željko Peratović i był w 2002 roku skazany na pięć miesięcy zawieszenia.

Po ogłoszeniu wyroku Suljić uciekł z kraju do Holandii. Podobno chciał sam zgłosić się do Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii w Hadze (ICTY). Pisząc do znajomego, podkreślał, że jego zeznania pogrążą wielu, przede wszystkim Merčepa. Na początku czerwca 2005 został aresztowany przez holenderską policję. (Znany dziennikarz chorwacki, Drago Hedl zapowiadał, że wydarzenie to może pogrążyć Merčepa, a sądy przymierzają się do rozpoczęcia procesu przeciwko niemu). Mężczyznę deportowano do rodzinnego kraju. Zmarł nieco ponad dwa miesiące później, 25 sierpnia 2006 roku, w więziennym szpitalu w Zagrzebiu. Według oficjalnych źródeł, przyczyną śmierci był zaawansowany rak płuc.

Bajramović mówił wyraźnie, że Merčep był dowódcą i wiedział wszystko, bo choć bezpośrednio nie uczestniczył w egzekucjach, składano mu dokładne raporty.

“Powiedział nam parę razy: «Dziś w nocy musicie usunąć wszystkie te gówna». Znaczyło to, że wszyscy więźniowie mają być straceni” – opowiadał.

Merčep w trakcie wojny dowodził liczącymi tysiące członków oddziałami paramilitarnymi. Zgodnie z dokumentami zgromadzonymi przez ICTY, jego ludzie mieli być odpowiedzialni za zbrodnie przeciwko serbskim cywilom, do których doszło w 1991 roku w Vukovarze, Zagrzebiu i w Pakračkiej Poljanie. Merčepa nigdy nie wezwano do zeznawania w procesie jego własnych ludzi.

W sierpniu 1991 roku został aresztowany ze względu na zajścia w Vukovarze i liczne zbrodnie, jakich jego ludzie dopuszczali się na serbskich cywilach, ale zamiast wyroku otrzymał awans – został doradcą ministra spraw wewnętrznych, Ivana Vekicia.

Przez następne lata sprawował wiele poważnych funkcji. Pierwszy prezydent Chorwacji, Franjo Tuđman nominował go do chorwackiego parlamentu, korzystając z przysługującego mu prawa do osobistego wskazania trzech zaufanych osób z pominięciem wyborów. Przez lata Merčep był członkiem prawicowej partii HDZ (Chorwacka Wspólnota Demokratyczna), a potem założył własną, HPS (Hrvatska pučka stranka). W 2000 roku startował nawet w wyborach prezydenckich, ale otrzymał zaledwie 0,85 proc. głosów. Był człowiekiem zamożnym i wpływowym. Utrzymywał, że o niczym nie wiedział. Międzynarodowy Trybunał Karny dla Byłej Jugosławii przez wiele lat konsekwentnie gromadził dowody w jego sprawie, do procesu jednak nie dochodziło. W 2010 Amnesty International zwracało uwagę na pilną konieczność zajęcia się tym przypadkiem, a na ostateczny rozwój wydarzeń miały też zapewne wpływ starania Chorwacji o przyjęcie do Unii Europejskiej. Ostatecznie Merčepa aresztowano w grudniu 2010 roku. Do dziś w Chorwacji toczy się jego burzliwy i pełen niejasności proces.

Dalsze losy Zeców

Bajramović miał rację o tyle, że rodzina Zeców rzeczywiście stała się rodzajem symbolu. Morderstwo było papierkiem lakmusowym, który pokazywał, jak głęboko sięga demoralizacja i do jakiego stopnia chorwackie elity władzy uwikłane są w zbrodnie z przeszłości.

Po śmierci rodziców i siostry Dušan i Gordana Zec zamieszkali z babcią w rodzinnym miasteczku ojca. Przez długi czas nie wiedzieli, co stało się z ich matką i siostrą. Dušan wspomina, że na początku w ich wersję wydarzeń nie wierzyła nawet babcia.

Ostatecznie młodzi Zecowie wymienili się z parą muzułmanów – w zamian za zagrzebski dom po rodzicach, otrzymali dom w Banja Luce, na terenie Bośniackiej Republiki Serbskiej. Obu stronom transakcji było to na rękę, bo ani jedni ani drudzy nie wyobrażali sobie życia w swoich dotychczasowych miastach. Po wojnie w byłej Jugosławii doszło do wielu podobnych wymian.

Dzieci Zeców stoczyły długą batalię z chorwackim wymiarem sprawiedliwości. Władze konsekwentnie broniły stanowiska, że mordercy wcale nie musieli być na służbie, gdy doszło do morderstwa. Wreszcie, wiosną 2004 roku rząd Iva Sanadera zdecydował się na ugodę z Zecami i wypłacenie im 1500000 kun chorwackich (ok. 824 000 złotych). Tym gestem władze państwa wzięły na siebie odpowiedzialność, ale tylko pośrednio. Całą sprawę zgrabnie opakowano w retorykę jednorazowej pomocy finansowej. Politycy starali się prawdopodobnie uniknąć precedensu, który mógłby stanowić podstawę do roszczeń dla innych pokrzywdzonych.

Merčep, Šimić, Orešković, Gospić
Pajo Šimić i Tomislav Merčep w Gospić. Tihomir Orešković, później skazany na 15 lat więzienia, gonił Merčepa od Gospić. Ludzie Tihomir Oreskovic są odpowiedzialne za śmierć co najmniej 100 cywilów Gospić.

Nikogo nigdy za to morderstwo nie ukarano, a Zecowie nie dostali oficjalnych przeprosin. Dušan Zec po latach żałuje, że nie było prawdziwego procesu, który być może wykazałby, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za wymordowanie jego rodziny. Na ugodę przystał, bo – jak mówi – nie wierzy w chorwackie sądownictwo.

Nigdy nie pojechał do Zagrzebia, do domu, który opuścił w tamtą grudniową noc. Podkreśla, że wiąże się z nim kilka cennych wspomnień z okresu, gdy on i jego rodzina byli szczęśliwi i za bardzo boi się je stracić. Dziś ma 34 lata i trójkę dzieci, zajmuje się handlem nieruchomościami. O ojcu mówi: – Myślę, że zabito go dlatego, że był Serbem i uważał, że, to co się stało wtedy w Chorwacji nie było w porządku.

Piętnastego kwietnia 2014 roku w Rijece odbyła się premiera sztuki w reżyserii Olivera Frljića zatytułowanej “Aleksandra Zec”. Przedstawieniu towarzyszyła pikieta grupki chorwackich weteranów stojących na stanowisku, że przedstawienie zakłamuje historię. Trzymali transparenty z napisami: “Kiedy chorwackie dzieci dostaną sztukę?”, “402 chorwackich dzieci zostało zabitych przez Serbów”.

Można się zgodzić, że taka sztuka – napisana przez Serbów – również byłaby potrzebna.

Pisząc artykuł korzystałam m.in. z następujących źródeł: “Tadić: Pomilovanje S. Rimca Mesićeva je anticivilizacijska gesta” (“Večernij list”, 8.01.2010); “Dušan Zec čovjek kojem je Tuđmanov režim ubio porodicu: “Meni su pokrili oči da ne pamtim tijelo mrtvog oca”” (tportal.hr, 3.01.2014 – wywiad z Dušanem Zecem); “Kako Smo Ubijali u Pakrachkoj Poljani” (“Feral Tribun” 1.09.1997 – wywiad z Miro Bajramovicem); Drago Hedl, “More than war (for independence)” (“Justice In Transition, nr 5, 06.2006); Željko Peratović, “Pakracka Poljana – camp without war crime?” (45lines.com, 3.10. 2005, strona autora).

  1. […] How come that Tomislav Merčep, commander of reserve police unit, whose members was five condemned … was not in custody ever because of these crimes? Even Zvonimir Trusić, owner of cafe «Stil» on Zagreb’s fair as a commanding headquarters for collecting center in Section 22, at beginning 1992. with several «Merčep men», was under custody and under investigation, but Merčep didn’t. «In time of incriminating events wounded lied in hospital and we couldn’t accuse him», replied in 1997. Anto Nobilo, at that time deputy of county public prosecutor on question of deceased Leader Franjo Tuđman in one conversation in President’s office. Tuđman and Nobilo talked about strategies of defense of Tihomir Blaškić, but Tudjman got news about interview of Miroslav Bajramović for «Feral Tribune», so Nobilo offered to say what he knew about Pakracka Poljana case, and Tudjman asked about rolle of Tomislav Merčep in all that. By stenogram of his conversation, which «Nacional» published last year, and Nobilo publicly confirmed it, Tuđman sincerely was appalled over Bajramović’s statements that he alone killed about 70 people, and that Merčep’s unit, so called «Autumn rains», in Pakračka Poljana liquidated 280 people, mostly Serbs. […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

%d blogeri kao ovaj: